חולמת על ריבועים בבטן?

אתגר הבטן, רק עשר דקות ביום, רק 3 תרגילים, במשך 30 יום והופ! תהיה לכם בטן שטוחה, יהיו לכם ריבועים בבטן!
אז…. זהו, שלא.

אז נכון, ניתן למצוא הבטחות כאלה ואחרות בשלל הרשתות החברתיות, אבל לצערי, לא משנה כמה תרגילי בטן תעשו, ללא שינוי כללי באורח החיים, התאמת של תזונה, די קשוחות יש לומר, וירידה משמעותית באחוזי השומן, זה פשוט לא יקרה. והריבועים בבטן ישארו במקומם מתחת לשכבות השומן.

אז בואו נבין קצת איך הדברים עובדים.

נתחיל עם שרירי הבטן, יש לנו 4 שרירים בבטן, במילים פשוטות: רחב ביטני, אלכסון פנימי, אלכסון חיצוני והשריר המדובר, שריר הקוביות – הישר ביטני.

שריר הישר ביטני הידוע בשם המקצועי  rectus abdominis קיבל את שמו העממי 'שריר הקוביות' מכוון שזו הצורה של השריר, 8 קוביות, כן 8. (למה לרואים רק את 6 ריבועים הראשונים? פשוט כי מתחת לטבור סיבי השריר הופכים עמוקים יותר, כלומר פחות קרובים לשטח הפנים של העור ולכן צריך אחוזי שומן נמוכים יותר כדי לראות אותם מבצבצים מתחת לעור)

בעצם, השריר הזה מחולק לשניים, צד ימין, וצד שמאל. באמצע יש רקמת חיבור היוצרת הפרדה בין השריר הימני לשריר השמאלי, רקמה זו מכונה הקו הלבן (Linea alba), לרוחב השריר עוברות שלוש רצועות סיבים, הרצועות האלו מחלקות את השריר למספר חלקים ומקנות לשריר את המראה המוכר ("קוביות")

שריר הישר ביטני מתחיל בעצם החזה המרכזית, בחלקה התחתון, הוא מתחבר גם לצלעות ומסתיים בעצם האגן הקדמית.

אז הבשורה המשמחת היא, שבאופן עקרוני לכולנו יש "ריבועים בבטן", כי זה המבנה האנטומי של השריר. אבל מעל השריר הזה ישנה רקמת שומן. רקמת השומן משתנה מאדם לאדם ותלויה במספר גורמים: גנטיקה, אחוזי שומן, תזונה מבנה גוף ועוד…

רקמת השומן, מתפזרת בגוף לפי מבנה הגוף שלנו, כלומר למי שיש מבנה 'אגס' יהיה לו יותר שומן באזור האגן והירכיים, ולמי שיש מבנה גוף 'תפוח' יהיה לו יותר הצטברות שומן באזור הבטן וכך הלאה.
כל מבנה גוף ידרוש תזונה שונה ותוכנית אימונים מותאמת לצורך השגת ה'ריבועים'.

לצערנו הרב, אין לנו שליטה על פיזור השומן בגוף, לא ניתן להשמין או להרזות ממקום ספציפי בגוף, כאשר אנו עולים במשקל, רואים את זה בא לידי ביטוי לפני נטיה אישית, ברגלים, ביידים, בבטן, בפנים, ואצל נשים אפילו בחזה, וכך גם כאשר אנו יורדים במשקל.

על מנת להוריד את אחוזי השומן, צריך שילוב של פעילות אירובית השורפת קלוריות (ריצה, הליכה, אופניים או שחיה), תזונה קפדנית (יותר חלבון, פחות פחמימה) ואימוני התנגדות לכל הגוף ולא רק תרגילים נקודתיים לשרירי הבטן.
בשביל שה'קוביות' יתחילו לבצבץ מבעד לעור, החלק הכי משמעותי הוא ירידה באחוזי השומן שלכם, ולא כמה תרגילי בטן תעשו.

בשביל שנתחיל לראות את הריבועים, צריך שאחוז השומן בגוף של אישה עם מסת שריר נאותה, יהיה באזור
ה- 20-22 אחוזי שומן, כאשר השינוי המשמעותי בנראות הריבועים יהיה סביב 17-18 אחוזי שומן, ובגוף של גבר לרוב נתחיל לראות את החיטוב באזור ה 14 אחוז שומן ומטה.

אז אתם ממש להוטים לריבועים בבטן, לפני שאתם מתחילים את האתגר הבא, פנו לדיאטנית שתמדוד את אחוזי השומן שלכם בגוף כדי להבין כמה אתם רחוקים או קרובים למטרה.
מה התזונה הדרושה עבורכם לירידה באחוזי השומן ובמקביל התחילו בתוכנית אימונים מותאמת לירידה במשקל- פעילות אירובית, ואימוני התנגדות בכדי להעלות את מסת השריר.

אבל חשוב לזכור, גם אם לא רואים ולא יראו לכם את הריבועים בבטן, זו לא סיבה לשכוח את שרירי הבטן ולוותר עליהם, לשרירי בטן חזקים תפקידים רבים וחשובים בחיינו, תעשו אתגרי בטן כדי לחזק את השרירים ולא כדי להגיע לריבועים! כחלק מהתפקידים החשובים של שרירי הבטן: הגנה על איברים פנימיים, יציבה תקינה ותמיכה לגב, חלק מתפקוד הנשימה, הטלת צואה, לידה  ועוד….

ולסיום, נסו לשחרר את עצמכם מהצורך בתוצאה מסויימת, תתמקדו בלהנות מהדרך =)

ממני אליכם,
נוגה
💜

שתפו את המאמר
פוסטים אחרונים