קורונה, פעילות גופנית ומערכת החיסון

בימים אלו נגיף הקורונה נוכח תדיר בשיח הציבורי, חלקנו נמצאים בבידוד ואלו שלא, חוששים להגיע למקומות הומי אדם מהחשש להדבקה. כעובדת של מערכת הבריאות וכמנהלת סטודיו לאימוני כושר, אני נתקלת לאחרונה בלא מעט שאלות ופניות בנושא שגרת האימונים.

נתחיל מהנקודה החשובה ביותר, יש להקפיד על המלצות משרד הבריאות בכל הקשור להתקהלות והגיינה ואין להקל בהן ראש. קורונה, הוא וירוס, וכמו כל ווירוס, העברת המחלה עוברת באוויר מאדם לאדם באמצעות התעטשות, שיעול ומגע עם חולה / נשא או חפצים מזוהמים, הסיכון להדבקה גובר במקומות סגורים, הומים ולא מאווררים, חשוב לציין שהסיכוי להידבק תלוי מאוד בחוזק מערכת החיסון שלנו.

מחקרים רבים מוכיחים שעיסוק בפעילות גופנית מתונה, על בסיס קבוע, מחזק את מערכת החיסון, נמצא כי אנשים הפעילים גופנית נטו להידבק פחות בוירוסים ביחס לאוכלוסיה שאינה פעילה גופנית.

מערכת החיסון שלנו יכולה להיות מושפעת מהרבה גורמים בינהם – לחץ נפשי, דיאטה קיצונית ולא מאוזנת, חוסר בשעות שינה ועוד.

פעילות גופנית מתונה ברוב ימות השבוע גורמת למספר שינויים חיובים במערכת החיסון-

  • עליה במספר כדוריות הדם הלבנות (לוקוציטים)- הנגרמת ככל הנראה מעליה בהורמוני הסטרס, קורטיזול ודומיו. תאי הדם הלבנים, הם חלק מכלל מערכת החיסון של הגוף, נקראת גם הזרוע התאית, וזו כוללת תאים בעלי כושר זיהוי ובליעה של גופים וגורמים זרים החודרים לגוף (בעיקר וירוסים). כמו כן, תפקיד כדוריות הדם הלבנות לעורר את שאר מערכת החיסון להיכנס לפעולה, ולכוון את התגובה של מערכת החיסון שתתקוף רק את הגורם הזר ולא את תאי הגוף הבריאים.
  • בעת פעילות גופנית משתחררים אנדורפינים כמו אדרנילין וסרטונין, אשר משפרים את מצב הרוח ומפחיתים דכאון וחרדה, ולכן פעילות גופנית בימים אלו חשובה ותורמת להפחתת רמות הסטרס ומאפשרת מקום לפרוק פחדים ולחצים, ו"לטעון" את הגוף באנרגיות חדשות וטובות.

אם אתם בבידוד ומרגישים טוב, נצלו את הזמן שעומד לרשותכם, יש מגוון של אפליקציות וסרטונים ספורטיבים שיעזרו לכם להעביר את הזמן ויגרמו לכם לזוז , אני ממליצה על אתר ישראלי שנקראYoga Now  (אין לי שם אחוזים).

פעילות גופנית תקל על כאבים שבטח צצו מישיבה או שכיבה ממושכת והכי חשוב תחזק את מערכת החיסון שלכם.

במידה ואתם לא בבידוד, מומלץ כמובן להתאמן בקבוצות קטנות, הקפידו על היגיינה, שימוש באלכוג'ל לחיטוי ידיים, הצטיידו במגבונים ומגבת האישית והשתדלו לא לגעת בפנים במהלך האימון.

מאחלת לכולנו שבוע טוב ובשורות טובות והכי חשוב בריאות, בריאות ועוד בריאות !

נוגה אלון אחות מוסמכת B.S.N בסיעוד, יועצת לפעילות גופנית מתאמת קידום בריאות במרכז הרפואי ע"ש אדית וולפסון.

הסטודיו של נוגה – אימוני כושר לנשים בקבוצות קטנות/אימונים אישיים במרכז הבמה – גני תקווה. פילאטיס מזרן/ פילאטיס מכשירים/ TRX/ עיצוב וחיטוב הגוף, חיזוק , TABATA, אימונים פונקצוינאלים.

שתפו את המאמר
פוסטים אחרונים